הישארו מעודכנים

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו מידע על
מתכונים טעימים ומידע הכי שווה מעולמות האפייה

  תודה שנרשמת לקבלת עדכונים

  אפיית לחם: איך להשיג קרום לחם מושלם

  מאת צוות האופים של שמרית | 04.04.2022

  שיתוף
  אפיית לחם: איך להשיג קרום לחם מושלם

  הארומה המפתה, הקראנץ' המשביע והפיתוי החום-זהוב - קרום הלחם הוא מרכיב חיוני ששובה את חושינו ומשפר את חווית אפיית הלחם שלנו. מעבר למשיכה החזותית שלו, הקרום ממלא תפקיד מכריע במרקם, בטעם ובהנאה הכללית מהלחם. במאמר זה, נעמיק באמנות ובמדע מאחורי קרום הלחם, נחקור את היווצרותו, מאפייניו וטיפים להשגת הקרום המושלם. קרום לחם נוצר באמצעות תהליך מורכב המכונה תגובת מיילארד (Maillard reaction). תגובה כימית זו מתרחשת בין חומצות אמינו וסוכרים בבצק כאשר הוא נחשף לחום גבוה במהלך האפייה. ככל שהטמפרטורה עולה, מתרחשת סדרה של תגובות, וכתוצאה מכך השחמה וקרמליזציה של השכבה החיצונית של הלחם היוצרת את קרום הלחם.

  כל אחד אוהב את קרום הלחם שלו אחר. יש מי שאוהבים קרום עבה ומתפצפץ שמתנגד לשיניים ויש מי שאוהבים קרום עדין שקל ללעוס. קרום עבה וקשה על הלחם נגרם בעיקר מאפיית יתר או אפייה בטמפרטורה גבוהה מדי. ודאו שאתם מכוונים את הטמפרטורה של התנור כך שתתאים לסוג הלחם שאתם מכינים.

  לקרום לחם יש תפקיד חיוני ביצירת ניגודיות מרקם בלחם קרום לחם מספק מחסום הגנה במהלך האפייה, המאפשר לבצק הפנימי להתפתח ולהתייצב כראוי. המוצקות והפריכות של הקרום לצד התוך הרך מעצימים את החוויה החושית הכוללת של אכילת לחם.

  תגובת מיילארד לא רק תורמת לצבע הקרום אלא גם משפרת את פרופיל הטעם של הלחם. תהליך ההשחמה מייצר מגוון רחב של תרכובות טעימות, וכתוצאה מכך טעם עשיר, אגוזי ומעט מתוק. עומק ומורכבות הטעם בקרום יכולים להשתנות בהתאם לגורמים כמו המרכיבים בהם נעשה שימוש, זמן האפייה והטמפרטורה.

  אם אתם רוצים קרום רך, נסו להתחיל עם מתכון שבאופן טבעי ייתן לכם כזה. לחמים בעלי קרום רך הם לחמים בעלי שומן גבוה יותר, כמו לחמי חלה, בריוש ולחמי סנדוויץ'. כמעט כל כמות שומן שתוסיף לבצק תרכך את הקרום, בין אם זה מביצים, חלב מלא, חמאה או שמן.

  הידעתם?
  הברשה חיצונית של הכיכר עם ביצה הופכת את הלחם לזהוב ונותנת קרום רך יותר.
  הברשה חיצונית בחלב בדקות האחרונות של האפייה יוצרת קרום חום מבריק ורך.
  הברשה חיצונית בשמן או מים ופיזור זרעים או גרגירים לציפוי לפני האפייה – שמן מרכך את הקרום, מים שומרים עליו פריך.

  אפיית לחם: הוספת מים בזמן האפייה

  הוספת מים לתנור יוצרת אדים. כאשר אופים לחם, אנו מוסיפים מים לתנור – בתבנית תחתונה – בתחילת האפייה, פעולה שעוזרת ללחם לתפוח. התהליך מתחיל כאשר חלקיקי מים בתנור הלח נצמדים לשכבה החיצונית של הלחם בזמן ששמרי הלחם מתחילים להתחמם. ככל שהשמרים עולים בטמפרטורה הם מעלים את קצב פעילות ההתפחה שלו. השמרים מייצרים גז במהירות ודוחפים את הלחם כלפי מעלה.

  לחם בדרך כלל מתייבש ומתקשה כאשר הוא נחשף לחום, אך הלחות המגנה על החלק החיצוני של הלחם מונעת מהקרום להתקבע. הקצוות החיצוניים של הלחם יימתחו וכשהגז יתרחב הלחם יתפח. תהליך זה קורה במהירות ב-10-12 הדקות הראשונות של האפייה.

  לאחר 12-15 דקות השמרים נעשים חמים מדי והתפחה בתנור מסתיימת. האדים המשתחררים מאפשרים לקרום להתגבש ולהתקשות.

  אפיית לחם: הוספת מים בזמן האפייה - איך עושים זאת?

  אם יש לכם אבן אפייה (כזאת שמותאמת לאפייה בטמפרטורות גבוהות), הניחו אותה בתנור מחומם למשך כשעה במרחק לא רב מהתחתית.
  הכניסו תבנית נוספת לתחתית התנור.
  מלאו את התבנית במים רותחים.
  הניחו (בזהירות) את הכיכר על אבן האפייה
  סגרו את דלת התנור במהירות, לפני שהאדים יברחו.

  לאחר אפייה של 20-25 דקות השמרים שבבצק הופכים ללא פעילים, מה שמסיים את שלב התפיחה בתנור. מכיוון שאדים בתנור אינם משרתים עוד שום מטרה, אפשרו לאדים לצאת על ידי פתיחה מהירה של דלת התנור.

  מדוע לעמילן יש תפקיד גדול ביצירת קרום לחם איכותי?

  חלקיקי עמילן סופגים לחות בתנור. עמילן הוא סוג של סוכר, המתפרק מפחמימות בקמח במהלך תהליך תסיסת הבצק. בדומה לאופן שבו חימום סוכר יוצר סירופ כהה או קרמל זהוב, סוכרים טבעיים המצויים בלחם אפוי יוצרים צבעים דומים בקרום.

  כמות הסוכר שנוצרת בבצק לחם קשורה לכמות פעילות התסיסה שהבצק עובר. לכן ללחם מתועש יש קרום בהיר, בהיר וזהוב ואילו ללחם עבודת יד יש גוון כהה יותר.

  אפיית לחם: דרכים חלופיות להוסיף אדים

  מי ברז
  כדי למנוע את הטרחה של התעסקות עם הרתחת המים. אחרי שהכנסתם את כיכר הלחם לתנור, שפכו כוס מים לתבנית אפייה שחוממת מראש וסגרו את הדלת במהירות. מים קרים הופכים אדים לאט יותר וכך לא יברחו לפני שתספיק ולסגור את דלת התנור.
  החיסרון הוא שמים קרים מורידים את טמפרטורת התנור וחלק מהתנורים פשוט לא יכולים להתמודד עם זה.

  קוביות קרח
  הטלת קוביות קרח לתבנית שחוממה מראש היא דרך נפוצה ליצור אדים.

  ריסוס מים
  אחת הדרכים הפופולריות ביותר להוסיף מים היא שימוש בתרסיס. זה די פשוט ועובד היטב ברוב התנורים. לאחר שהכנסתם את הכיכר לתנור, כוונו את התרסיס אל הקירות הפנימיים ורססו. לאחר 3-5 שניות של ריסוס, סגרו את הדלת במהירות.
  המתינו 30 שניות, פתחו את התנור ורססו שוב, הפעם על אזור אחר בתנור. סגרו את הדלת והמתינו עוד 30 שניות וחזרו על הפעולה אם אתם רוצים יותר אדים.

  בעת התזת מים בתנור היזהרו להימנע מנורות, זכוכית ואבן האפייה, הם עלולים להתנפץ. כמו כן, השתדלו להימנע מריסוס הלחם ישירות.

  התזת מים בשלושה מרווחים מאפשרת לתנור להתחמם בין התזה להתזה ונותנת זמן להתפזרות האדים באוויר שבתוכו.

  המטרה של ריסוס מים היא לערפל את האוויר בתנור, אך יש לקחת בחשבון שהמים שיפגעו בקירות התנור וישאירו סימני מים.

  הרטבת הכיכר לפני האפייה
  לכאורה הדרך הפשוטה ביותר להוסיף מים בעת אפיית לחם היא לרסס מים על הלחם לפני הכנסתו לתנור האפייה. באופן דומה, ניתן להרטיב את הלחם בידיים רטובות או במברשת.
  אבל!
  אל תעשו זאת!
  בדרך הזאת תקבלו לחם במראה לא אחיד מנוקד שלפוחיות.

  אפיית לחם: כמה מים צריך להוסיף?
  כמות המים שתוסיפו לתנור תלויה בסוג הקרום שתרצו על הלחם.
  הוספת כמות קטנה מושלמת למאפים כמו קרואסונים, פוקצ'ות או ג'בטות רכות. זה מאפשר להם לתפוח ולקבל קרום עדין ומתפצפץ ולא קרום קשה מדי.

  להכנת לחם עם קרום חזק האופייני ללחם מחמצת או באגטים, הוסיפו אדים בכמויות גבוהות יותר.

  הכמות המומלצת היא כוס אחת, אך ניתן להפחית בכמות אם התנור שלכם אטום היטב.

  אפיית לחם: האם יותר מדי אדים יפגעו בתוצאה?

  בהחלט.
  במצב כזה החתכים שעשיתם בחלקו העליון של הלחם לא יפתחו כמו שצריך.
  המרקם של הקרום לא יהיה איכותי והלחם לא יתפח מספיק ויהיה דחוס.

  אפיית לחם: האם פחות מידי אדים יפגעו בתוצאה?
  לחם שספג פחות מידי אדים יהיה בעל קרום עבה וצבעו עמום בדומה ללחם שנאפה ללא הוספת אדים..

  מחפשים מתכון ללחם שתמיד מצליח?
  נסו את המתכונים הבאים:
  מתכון ללחם ביתי קראנצ'י
  לחם מקמח מלא
  לחם כפרי עם אגוזים

  קרום לחם הוא יותר מסתם מראה חיצוני יפה - קרום לחם  הוא תוצאה של תגובה כימית מורכבת שמוסיפה מרקם, טעם ואופי ללחם ביתי. הבנת הגורמים המשפיעים על היווצרות הקרום ושימוש בטכניקות כגון קיטור, טמפרטורת תנור מתאימה ותוספות יצירתיות יכולים לעזור להשיג קרום לחם מושלם. אמצו את האמנות והמדע שמאחורי קרום לחם, והרשו למאמצי האפייה שלכם להתרומם לשיאים חדשים של תענוג קראנצ'י.